חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טורטיקוליס

כללי

טורטיקוליס (Torticollis) פירושו תנוחה לא ישרה של הראש, כדוגמת: הטית הראש לצד מסוים, הפניה של הפנים לצד מסוים, הרמת הסנטר או הורדתו.

לטורטיקוליס מספר גורמים עיניים ואחרים:

סיבות עיניות

פזילה

טורטיקוליס שכיח בסוגי פזילה בהם הפזילה מופיעה בכיווני מבט מסוימים בלבד, כגון במקרים של פזילה אנכית (לדוגמה חולשת העצב הקרניאלי הרביעי) או בפזילה בשל הפרעה בתפקוד העצב המעצבב את אחד מהשרירים המניעים את גלגל העין ( לדוגמה: שיתוק העצב הקרניאלי השישי או תסמונת דואן) .

אסטיגמטיזם

זהו מצב המצריך הרכבת משקפיים. ללא משקפיים נראית התמונה  מטושטשת, ולעיתים כשמחזיקים את הראש בתנוחה לא ישרה – הטשטושפ וחת מעט וקל מעט יותר לראות.

ניסטגמוס

זהו מצב בו העיניים מרצדות, זזות במהירות בתונועות עדינות.  ניסטגמוס מולד, מאופיין בד"כ בכך שהעיניים מרצדות פחות באחד מכיווני המבט. ילד הסובל מניסטגמוס כזה נוטה להחזיק את פניו בתנוחה בה נמצאות העיניים במנח בו פוחת הריצוד, מה שמקל על הראיה. לדוגמה: אם הריצוד פוחת כשמביטים שמאלה, נוטה הילד להחזיק את הפנים כשהם מופנים ימינה על מנת שהעיניים ימצאו כל הזמן במבט שמאלה.

סיבות אורטופדיות

קיצור שרירי הצוואר ובעיו נוספות בעמוד השדרה הצוארי עשוים לגרום לתנוחת – ראש לא ישרה. אלה מצריכים בדיקה אורטופדית והחלטה לגבי טיפול פיזיותרפי או אחר.

סיבות נוירולוגיות

אלה נדירות מאוד ובמקרים אלה קיימים בד"כ סימנים נוספים מלבד הטית הראש. 

בירור טורטיקוליס

בהעדר סיבה ברורה לתנוחת הראש (כגון הגבלה בהנעת הצואר) מומלץ לפנות לבדיקת עיניים. אם נשללו סיבות ממקור עיני יש להשלים את הבירור בבדיקת אורתופד ולהחליט אם יש צורך גם בבדיקה נוירולוגית.

הטיפול בטורטיקוליס

הטיפול העיני יותאם לגורם שנמצא בבדיקת העיניים. הטיפול עשוי להיות שמרני כגון התאמת משקפיים, למשל במקרי האסטיגמטיזם, ואפשר שיוצע טיפול ניתוחי.

כאמור מעלה ישנם מקרים בהם לא ניתן לאתר את הסיבה לטורטיקוליס. בחלק מן המקרים חולפת התופעה מעצמה עם ההתבגרות בגיל. 

שתפו:

איך מזמינים תור

לנוחיותכם, ניתן לקבוע תור באחת הדרכים הבאות

באמצעות האינטרנט

באתר "דוקתורים" -
לחצו כאן להזמנת תור

באמצעות מוקד זימון תורים

במוקד קיים מענה 24 שעות ביממה - 7 ימים בשבוע, בטלפון:
053-212-1384

באמצעות טלפון המרפאה

בימי א' ו- ג’ בשעות 15:30-19:00 וביום ד׳ בשעות 08:30-12:00, בטלפון:
03-5612659

הודעות דחופות

הודעות דחופות ניתן להשאיר במוקד לזימון התורים, בטלפון:
053-212-1384